Zladenie farieb v byte: aké pravidlá treba dodržiavať?

Neexistujú žiadne pevne stanovené pravidlá, pretože smerodajným by mal byť náš celkový pocit. Existujú však faktické zistenia, ktoré nám môžu pomôcť zorientovať sa v postupove pri kombinovaní farieb.

Farby v byte: 15 útulných kombinácií

1. Biela - béžová - čierna

Bezpečná a nadčasová kombinácia, ktorá môže byť ešte vzrušujúcejšia s farebnými doplnkami. V podstate je to monochromatická farebne kontrastná kompozícia, ktorá vyžaruje pokoj. Oplatí sa celok doplniť zelenými rastlinami a urobiť celkový obraz trochu živším.

Foto: freepik.com

2. Zelená - ružová - biela

Svieža, mladistvá, jarná kombinácia, ktorá do každodenného života prináša zábavnú atmosféru. Je jemná, dievčenská, pôsobí hrejivo a rozjasní deň.

Foto: freepik.com

3. Modrá - zlatá - čierna

Extravagantné, luxusné a slávnostné zloženie. Keďže samotné tri farby sú veľmi výrazné, môžete ich doladiť béžovou alebo bielou. V prípade tmavších odtieňov môžeme použiť lesklé povrchy, ktoré pôsobia opticky svetlejšie.

Foto: freepik.com

4. Béžová - hnedá - zelená

Trojica, ktorá vyžaruje pokoj a prirodzenosť. Celok osviežime, ak pridáme trochu bielej a celkový efekt môže byť trochu výraznejší, ak pridáme čiernu.

Foto: freepik.com

5. Sivá - čierna - biela

Monochromatický farebný kontrast, ktorý je pokojný. Kombinácia, ktorá je minimalistická, ale moderná. Napriek strohým farbám dokáže vyčiariť útulný a príjemný domov, kam sa vždy radi budete vracať.

Foto: freepik.com

6. Oranžová - šedá - modrá

Podľa toho, či použijeme pastelové alebo sýte odtiene, môžeme dosiahnuť rôzne efekty, no v žiadnom prípade to nebude nudné. Vďaka pastelovým odtieňom môže byť interiér zábavný a svetlý, zatiaľ čo použitím ich sýtych odtieňov môžeme vytvoriť silný, slávnostný a odvážny celkový obraz.

Foto: freepik.com

7. Terakota - biela - béžová

Upokojujúce a zároveň povzbudzujúce. Ľahkosť bielej a béžovej kompenzuje terakota. Keďže ide o nesýtený odtieň červenej, nepôsobí honosne, skôr príjemne, navodzujúco teplo domova.

Foto: freepik.com

8. Žltá - ružová - zelená

Je to veľmi živá, pulzujúca, impulzívna kompozícia, ktorá sprostredkúva zábavu. Oplatí sa ju dotónovať použitím bielej, ktorá dokáže vyvážiť pomer farieb. Farebná kombinácia, ktorý vykúzli teplý, príjemný a mimoriadne útulný domov, ktorá navyše osvetlí priestor.

Foto: freepik.com

9. Čierna - biela - modrá

Táto kompozícia je chladná, zároveň elegantná a ideálna pre všetky vekové kategórie. Vážnosť modrej a čiernej farby je dobre kompenzovaná vzdušnosťou bielej. 

Foto: freepik.com

10. Fialová - biela - zelená

Fialové a zelené pastelové odtiene v kombinácii s bielou evokujú provensálsky a vintage štýl, stelesňujúci vidiecku romantiku. Sýta fialová a zelená v kombinácii s bielou má za následok extravagantný celkový imidž, ktorý vytvára mimoriadne impulzívny interiér.

Foto: freepik.com

11. Šedá - modrá - žltá

Unisex kompozícia, vďaka ktorej v závislosti od sýtosti ich odtieňov môžeme dosiahnuť úplne inú atmosféru. Je voľbou číslo jedna, pokiaľ nechceme vytvárať príliš ženské alebo príliš mužské priestory.

Foto: freepik.com

12. Žltá - šedá - biela

Veselá a zároveň mierne chladná kombinácia. Celkový efekt môžeme zútulniť, ak použijeme teplejší odtieň žltej.

Foto: freepik.com

13. Béžová - hnedá - oranžová

Farby evokujúce koloniálny a stredomorský štýl, zároveň dodávajú miestnosti domácu, hrejivú atmosféru. Vykúzli priestory pripomínajúce orientálnu atmosféru. 

Foto: freepik.com

14. Modrá - biela - béžová

Kompozícia pripomínajúca luxusné prímorské letoviská, vyžarujúca pokoj a prirodzenosť v kombinácii so sofistikovanosťou. 

Foto: freepik.com

15. Bordová - zelená - zlatá

Veľmi domáca a slávnostná kombinácia, hurá na Vianoce! Farby, ktoré sú na farebnom koliesku od seba rovnako vzdialené, spolu dobre spolupracujú, výsledkom čoho je dramatický, no zároveň príjemný konečný výsledok.

Foto: freepik.com

Prečítaj si tiež náš článok:

Nechaj sa inšpirovať!