Ako o všetko v domácnosti, aj o zástenu sa treba patrične starať. Ak slúži ako opierka hlavy, alebo sa zástena využíva na ochranu steny v predsieni, nečistotám sa jednoducho nedá vyhnúť. K tomu, aby ste svoju zástenu udržali čo najdlhšie peknú, treba ju vedieť patrične čistiť. V prvom rade si treba pripomenúť, z čoho sa vlastne zástena vyrába:

  • tvrdený polystyrén. Je pevnejší, ako bežný polystyrén, ale nie je nezničiteľný. Žiadne prudké ohýbanie teda neodporúčame, inak ten pohyb môže sprevádzať hlasné puknutie :-) 
  • rúno. Možno ho poznáte ako vatelín. Je to výplňový materiál v zložení 100% polyesteru. 
  • čalúnenie. Naše zásteny charakterizuje rôznorodosť materiálov, takže pri čistení treba brať ohľad na druh použitého materiálu. 

Začnime ale od začiatku:

Montáž

Samotnej montáži zásteny sa venujeme v inom článku:

Montáž zásteny

Ale v záujme zachovania zásteny si treba dať pozor na spomínaný tvrdený polyester, ktorý má svoje hranice. Ohýbanie, búchanie a vyhadzovanie do vzduchu vyslovene neodporúčame. V prípade, ak sa rozhodneš zástenu odlepiť, použi napríklad nožík. Nožík zasuň pod zástenu a jemne ním pokýv tak, aby sa lepidlo odlepilo.

Čistenie

K tomu, aby sme šesťuholníkové zásteny mohli udržať čisté, musíme poznať vlastnosti čalúnnickeho materiálu. Materiály sú uvádzané priamo pri produktoch, stačí si nájsť ich názov.

Nepremokavý polyester

Čiastočne nepremokavá látka, nazývaná aj kočíkovina,  je impregnovaná na jednej strane PU, má teda vlastnosti odolné proti vode. Polyester má veľmi vysokú odolnosť proti oderu. Čistenie je vhodné saponátovou vodou a hubkou.

Minky

Táto vysokokvalitná látka má charakteristický "krátky vlas", je pružná, veľmi mäkká a jemná. Látka má vysokú gramáž a originálne vtlačené bodky. Ide tiež o 100% polyester, ale nejde o nepremokavý materiál. V prípade znečistenia je vhodné použitie saponátovej vody a polosuchej hubky. Nič však nepokazíš prípravkom určeným priamo na čistenie čalúnení.

Koženka

Ekokoža je syntetický materiál s povrchovou vrstvou polyuretánu, známy aj ako koženka. Na údržbu je to najvďačnejší materiál. Prípadné znečistenie je možné zotrieť vlhčenými utierkami, následne utrieť suchou handričkou.

Zamat a velúr

Je to typ tkanej, všívanej látky. Jej rovnomerne rozložené krátke nite na povrchu vytvárajú jemný vlas, vďaka čomu materiál pôsobí noblesne a na dotyk je mimoriadne hebký. V prípade znečistenia odporúčame v prvom rade vysávač, s hlavicou vhodnou na vysávanie čalúnení, teda s kefkou. Výkon vysávača odporúčame stiahnuť na najnižší výkon. Ak vysávač nepomohol, je vhodné použiť prípravok určený na čistenie čalúnení. Viac sa dočítaš v našom článku Rozšírili sme ponuku látok.